
Czy tampon będzie dla mnie odpowiednim wyborem?
Tampon to środek higieniczny, który umieszcza się w pochwie podczas miesiączki po to, aby absorbował krew menstruacyjną. Produkt ten można stosować zarówno w dzień jak i w nocy, pamiętając o odpowiednim doborze jego chłonności. Idealny jest dla kobiet aktywnych, które uprawiają sport bądź często podróżują. Dzięki temu, że przez cały czas pozostaje w pochwie, zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, zapewnia komfort i poczucie czystości.
To, czy wybierzesz tampony, podpaski czy wkładki jest kwestią Twoich osobistych preferencji, jeśli jednak wybór padnie na te pierwsze, najlepsze będą naturalne tampony Vuokkoset Organic, które wykonane zostały w 100% z organicznej, certyfikowanej bawełny, są hipoalergiczne oraz w pełni biodegradowalne w warunkach domowych. Zapewniają skuteczną ochronę podczas miesiączki, ponieważ bawełna delikatnie wchłania krwawienie, a tampon rozszerza się i dopasowuje do kształtu ciała. Vuokkoset Organic to wyjątkowe tampony, które są w 100% ekologiczne. Ich skład, w przeciwieństwie do innych tego typu produktów, nie zawiera chloru, plastiku, formaldehydów czy wiskozy. Bez problemu można utylizować je w domowym kompostowniku! Tampony z bawełny organicznej Vuokkoset zostały zaprojektowane we współpracy z Fińską Federacją Alergii i Astmy. Nie podrażniają i nie wywołują reakcji alergicznej.
Aplikacja tamponu
Najłatwiej ćwiczyć zakładanie tamponu w dni, w których miesiączka jest najintensywniejsza, ponieważ łatwo jest go wtedy wsunąć do pochwy. Ważnym jest, aby dostosować jego wielkość do intensywności krwawienia. Tampony Vuokkoset Organic są dostępne w trzech rozmiarach: Mini, Normal i Super. Odpowiednio dobrane, zapewniają ochronę przez cały czas trwania miesiączki – od lżejszych dni po te, w których krwawienie jest bardziej intensywne. Pamiętaj, że tampony powinny być używane tylko i wyłącznie podczas menstruacji!
Poćwicz ich wkładanie, siedząc na sedesie z rozstawionymi nogami lub stojąc z jedną nogą na desce sedesowej. Im bardziej rozluźnione są mięśnie bioder i brzucha, tym łatwiej ćwiczyć. Weź głęboki oddech i spróbuj wsunąć tampon.
Jak włożyć tampon: krótki poradnik
- Przed rozpoczęciem aplikacji dokładnie umyj ręce, aby zapobiec ewentualnym infekcjom. Wyjmij tampon z opakowania, zdejmij foliową owijkę i wyprostuj sznurek.
- Znajdź wygodną pozycję i rozsuń skórę wokół otworu pochwy. Weź tampon i delikatnie wepchnij zaokrąglonym końcem. Skieruj go w kierunku dolnej części pleców i popychaj, aż zostanie całkowicie włożony. Jeśli podczas wkładania odczuwasz dyskomfort, spróbuj zmienić kąt, pod którym go wsuwasz.
- Poprawnie włożony tampon powinien być niewyczuwalny; jeśli go czujesz, prawdopodobniej nie jest umieszczony prawidłowo. Wyciągnij go, weź nowy i spróbuj wepchnąć nieco dalej. Nie martw się, że wsuniesz go za daleko – to niemożliwe.
- Usunięcie tamponu jest banalnie proste – usiądź na toalecie i wyjmij tampon, pociągając sznurek po przekątnej w dół i do przodu. Tampony Vuokkoset Organic możesz wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi lub kompostownika. Pamiętaj, że do kontenerów z odpadami BIO nie wolno wrzucać odpadów zanieczyszczonych tkankami zwierzęcymi, w tym także ludzkimi!
Trzy zasady, o których należy pamiętać podczas używania tamponów:
- Zawsze pamiętaj o usunięciu używanego tamponu przed włożeniem nowego. Tampon nie może się zgubić ani przenieść w inne miejsce ciała z pochwy – jeśli sznurek przypadkowo dostanie się do środka, można usunąć go palcami.
- Zmieniaj tampon co 4-8 godzin. Zawsze używaj rozmiaru dopasowanego do intensywności Twojego krwawienia (Mini, Normal, Super) i wybieraj jak najmniejszy: nigdy nie sięgaj po większy tampon “na zapas” – unikniesz ryzyka wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego i nieprzyjemnych doznań. Już po kilku cyklach nauczysz się odpowiednio dobierać rozmiary tamponów.
- Aby upewnić się, że na Twojej bieliźnie czy ubraniu nie będzie żadnych plam ani zabrudzeń, możesz dodatkowo zabezpieczyć się wkładkami higienicznymi. Vuokkoset i w tym przypadku zadbało o nasz komfort tworząc unikalne i ekologiczne wkładki z bawełny organicznej. Możesz wybrać między wkładkami Cotton, zaprojektowanymi z myślą o wyjątkowo wrażliwej skórze oraz biodegradowalnymi wkładkami 100% Bio, które po zużyciu możesz kompostować w warunkach domowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych tamponów? Przeczytaj tekst na blogu Hushaaabye!
Zespół wstrząsu toksycznego
Być może słyszałaś o TSS czyli zespole wstrząsu toksycznego, który jest często wspominany w związku z tamponami. TSS to rzadka, ale poważna choroba. Powszechnie uważa się, że jej powstanie wywołują bakterie Staphylococcus Aureas, które występują na różnych częściach naszego ciała, w tym w okolicach krocza i w pochwie. Większość z nas posiada naturalną zdolność zwalczania objawów choroby, jednak zdarza się, że organizm nie jest w stanie sam sobie pomóc. Brak szybkiej reakcji i odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet śmierci. Mimo, że na wystąpienie tej choroby narażeni są zarówno mężczyźni jak i kobiety, np. w czasie zabiegów operacyjnych czy poprzez ukąszenie przez owady, to około połowa przypadków dotyczy kobiet stosujących tampony. Bardzo ważna jest zatem higiena – mycie rąk przed i po włożeniu tamponu, regularne wymienianie go, czy odpowiednie dostosowanie wielkości do intensywności krwawienia. Pamiętaj również, aby nigdy nie zapomnieć o wyciągnięciu tamponu i nie zostawiać go w ciele dłużej niż 8 godzin.